مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نحوه قیمت گذاری گیاهان دارویی و فرآورده‎های طبیعی را مهمترین مشکل این صنعت مطرح و خاطرنشان کرد پنجمین همایش طلای سبز توجه ویژه ای به بحث صادرات این محصولات دارد.

DSC 8048

به گزارش ستاد خبری، دکتر جمشیدی در جلسه شورای سیاست‌گذاری پنجمین همایش طلای سبز بیان کرد: گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی از قدمت بسیار طولانی در کشور ما برخوردار هستند، با این وجود توجه به آنها از سوی مردم، دستخوش تحولات بسیار گوناگونی شده است. گرچه اعتقاد به اثر بخشی گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی وجود دارد، اما زمانی از آنها بعنوان درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود که مشکل تبدیل به معضل می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر توجه خوبی بر روی راه‌های درمان بیماری‌های مختلف بوسیله گیاهان دارویی صورت گرفته شده است. برای نمونه درمان آلزایمر مورد توجه دانشجویان و متخصصان طب سنتی قرار گرفته و تحقیقات بسیاری در همین راستا انجام شده است.

مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر حدود 7 میلیون دیابتی در کشور زندگی می‌کنند که عمده دلیل آنها به تغییر سبک زندگی بر می‌گردد و بسیاری از بیماری‌هایی که درمان شیمیایی آنها هزینه براست، با گیاهان دارویی ممکن است.

دکتر جمشیدی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به نحوه قیمت‌گذاری بعنوان مهمترین مشکل تولیدکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی، گفت: معتقد نیستم مشکل اصلی تولید کنندگان گیاهان دارویی و فرآورده‌های دارویی در حال حاضر ترویج این نوع فرآورده‌ها باشد. متاسفانه اگر نگاهی به بازار این محصولات کنیم، درمی‌یابیم محصولاتی که قیمت ایرانی آنها به فرض 200 هزار تومان است، اما نوع مشابه چینی آن با قیمت 30 هزار تومان برای خریدار وجود دارد.

دبیر علمی پنجمین همایش طلای سبز ضمن بیان این موضوع که تولیدکننده موفق صرفا یک صادرکننده خوب هم محسوب نمی‌شود، گفت: صادرات و توسعه بازارهای صادراتی یکی از مهمترین موضوعات در صنعت گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی است که خوشبختانه در این دوره از همایش طلای سبز، نگاه جامعی به این موضوعات و سایر محورهای همایش از جمله " برند سازی" شده است.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3