ایران، یونان و مصر سابقه طولانی در طب سنتی دارند. ما دانشگاهی به نام جندی‌شاپور داشتیم که بزرگان این نوع از طب ما در آن تحصیل کردند. در آلمان 250 میلیون یورو هزینه فیلم‌سازی از شخصیت ابوعلی سینایی کردند که از مفاخر ماست، اما در گذر زمان شرایطی ایجاد شد که در دوره‌هایی از این مبحث دور افتادیم. زمانی که طب اروپایی آمد، طب سنتی و گیاهان دارویی را منسوخ کرد. حال دوباره می‌بینیم با مصارفی که از گیاهان شیمیایی شده و عوارض سوئی که از ناحیه آن‌ها به وجود آمده، شاهد رجوع جامعه به سمت طب سنتی هستیم. درواقع می‌بینیم که هرروز به طب سنتی بهای بیشتری داده می‌شود.

باید توجه داشت که داروهای طبیعی با زمان طولانی‌تری نسبت به داروهای شیمیایی، اثرات خود را نشان می‌دهند. درست است که داروهای شیمیایی اثرات زودهنگام دارند و بهبودی را در زمان کمتری باز می‌گردانند، اما عوارض خاص خود را نیز به همراه دارند. سازمان جهانی بهداشت دارویی را تجویز و اعلام می‌کند که این دارو خوب است، اما بعد از چند ماه قانون می‌گذارد که باید از فارماکوپه خارج شود، زیرا به اثرات نامطلوب آن در سیستم بدن پی می‌برند. اگرچه اثربخشی فراورده‌های طبیعی کمی زمان می‌برد، اما به‌مراتب اثرات نامطلوب کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند و در صورت استفاده، بیشتر مفید به فایده هستند.

امروز می‌بینیم که از گشنیز روغن ساخته‌اند، به‌نحوی‌که استفاده از آن نگرانی والدین را برای رفع بی‌اشتهایی کودک از بین می‌برد. تنها کافی است 3 مرتبه در روز، از این محلول به کودک خورانده شود تا یک نگرانیبزرگ، بدون استفاده از داروهای شیمیایی از بین برود.

همچنین مشاهده شده که یک شرکت دیگر، امگا 3 گیاهی تولید کرده است. این در حالی است که اصلاً امگا 3 گیاهی پیش از این وجود نداشته و این اولین شرکتی است که این کار را انجام داده است. عامل اصلی این نوع تولیدات، پیشرفت‌های گام‌به‌گام ما در فرهنگ‌سازی است. ما رسالت داریم نیاز مردم را تأمین کنیم، چراکه خداوند ناظر بر ماست.

برای فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده از طب سنتی باید از کتاب‌های دوره دبستان شروع به کار کنیم. خانواده‌ها باید فرزندان خود را پیش از رفتن به مدرسه، با این موارد آشنا کنند تا وی در حین تحصیل آشنایی بیشتری با فواید گیاهان پیدا کند. گیاه دقیقاً توسط آفریدگار برای ابنای بشر آفریده شده است. هریک از گیاهان به فراخور حال خود برای ابنای بشر مفید هستند. در حال حاضر حدود 8 هزار گیاه شناخته شده اما بین 400 تا 800 نوع از این گیاهان برای مصارف دارویی مصرف می‌شود. هنگامی که این موارد در دبستان آموزش داده شود و بگویند گیاهان برای لذت و آرامش ابنای بشر به وجود آمده و باید گرامی داشته شود، به همین شیوه دانش‌آموز به گیاه بها می‌دهد. وقتی به گیاه بها داده شد آن را خشک نمی‌کند و دور نمی‌ریزد و به‌تدریج این علم پیش می‌رود.

به این شکل جایگاه استفاده از طب سنتی، قدرتمند می‌شود. هر نوع رفتاری نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و مردم جامعه هستند که داروهای شیمیایی یا گیاهان دارویی را انتخاب می‌کنند. اما تا زمانی که به آن‌ها معرفی نشود، نمی‌دانند چه چیزی را برای چه منظوری باید استفاده کرد. تمامی همایش‌هایی هم که در این زمینه برگزار می‌شود، بدین منظور است. بنده به شخصه اعتقاد دارم به تمامی مردم این جامعه بدهکار هستم. باید بدون چشم‌داشت مادی در فرهنگ‌سازی کمک کرد تا مردم آگاه شوند. بعد از آگاهی است که می‌توانند راه خود را انتخاب کنند. بدون آگاهی ممکن است هر چیزی را که به آن‌ها معرفی می‌شود بپذیرند، بدون اینکه از اثرات و یا عوارض آن مطلع باشند.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3