همایش طلای سبز پیشبرد صنعت گیاهان دارویی است

اولین نشست شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش طلای سبز روز شنبه 11 آذر برگزار شد.

 1a1

اولین نشست شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش طلای سبز روز شنبه 11 آذر برگزار شد. این نشست با حضور دکتر جعفرمیرفخرایی دبیر انجمن تولیدکنندگان داروها و فرآورده‌های گیاهان دارویی، دکتر مهناز خانوی سرپرست اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، دکتر امیرحسین جمشیدی مشاور ترویج و توسعه نوآوری‌های علمی در تولید و عرضه فرآورده‌های طبیعی و غذای نوزادان سازمان غذا و دارو، دکتر محمود فلامرزیان مدیر عامل شرکت داروسازی گل دارو، دکتر غلامرضا امین استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر مجید داوری عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر کلثوم خیرالهی رئیس آزمایشگاه مکمل‌ها و داروهای گیاهی و دکتر مهران میراب زاده اردکانی استادیار دانشکده داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران صبح روز شنبه 11 آذر، در سازمان غذا و دارو برگزار شد. در این نشست بر توسعه بازارهای صادراتی صنعت فرآورده‌های طبیعی و گیاهان دارویی به عنوان یکی از مهمترین اهداف برگزاری ششمین همایش طلای سبز تاکید شد. بر اساس این جلسه، برگزاری همایش و نمایشگاه‌های تخصصی در کلانشهرها به خصوص استان اصفهان فرصت مناسبی است تا تا آخرین دستاوردها و توانمندی های صنعت داروسازی کشور در یکی از مهمترین قطب های داروسازی و مهد گیاهان دارویی ایران به نمایش گذاشته شود.

به گزارش ستاد خبری، دکتر محمود فلامرزیان مدیر عامل شرکت داروسازی گل دارو با اشاره به اهداف برگزاری همایش طلای سبز، گفت: «در حال حاضر سهم گیاهان دارویی در بازار داخل، به آنچه باید می‌رسید نرسیده و هدف این همایش پیشبرد گیاهان دارویی و فرآورده‌های دارویی در این زمینه است.»

او با بیان اینکه صادرات برای همه مانند بهشت است، توضیح داد: «با این حال ما راهکارهای رسیدن به آن را نمی‌دانیم. در حالی که برای صادرات باید در بازارهای هدف حضور داشت، جنگید و سهم خود را از بازار به دست آورد. به همین خاطر نیاز است تا تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام گیرد.»

فلامرزیان با بیان اینکه جلب عموم داروسازان، فارغ‌التحصیلان و دانشمندان اهمیت بالایی دارد، توضیح داد: « اگر جایگاه گیاهان دارویی هنوز به اندازه کافی در داخل مشخص نشده است، به دلیل عدم جلب فار‌غ‌التحصیلان و دانشمندان در این حوزه است. متاسفانه این مسئله، به صورت کلی در صنعت داروسازی وجود دارد و تاکنون نتوانسته‌ایم دانشمندان را به هر طریقی جلب کنیم تا از علم آنها برای پیشبرد اهداف صنعت به کار ببریم.»

ارائه مستندات در موفقیت تجاری موثر است

دکتر مجید داوری عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به نقش دانشگاه در توسعه صنعت گفت: «هدف از تحقیقات دانشگاهی، ارائه محصولی است که مورد استفاده مفید مردم قرار گیرد. اگر در این حوزه چه در عرصه ملی و چه در عرصه بین‌المللی موفق باشد، می‌توان محصول نهایی را به عموم ارائه داد و در بازار فروخت.»

او با اشاره به تحقیقات و مستندات دانشگاه گفت: «آنچه در صنعت داروسازی امروز شاهد هستیم، این است که مستندات کافی و لازم را برای فرآورده‌ها نمی‌توان ارائه داد. اگر می‌خواهیم صادرات داشته باشیم، باید مستنداتی را ارائه دهیم تا نشان دهیم که محصول هم از کیفیت مناسب، هم اثربخشی و هم هزینه‌اثربخشی دارد. در حالی که ارائه مستندات می‌تواند در موفقیت تجاری بسیار موثر باشد.»

داوری درباره بهبود شرایط صادرات توصیه کرد: «بهتر است گروه‌هایی که در زمینه صادرات فعالیت می‌کنند، بازارهای هدف را شناسایی کنند و سهم خود را در بازارهای هدف معین کنند. نباید اجازه داد، رقابت‌های بازار داخلی، به بازارهای هدف نیز منتقل شود.»

دکتر کلثوم خیرالهی رئیس آزمایشگاه مکمل‌ها و داروهای گیاهی نیز با حضور در این همایش، درباره صادرات گیاهان دارویی گفت: «مستندات یکی از مهم‌ترین مباحث صادرات است و می‌توان به آن تکیه کرد. در آزمایشگاه مرجع تلاش داریم تا داروهای گیاهی را آزمایش و تایید کنیم. در نتیجه این تاییدیه می‌تواند برای فرآورده‌های طبیعی بسیار مهم است، زیرا آزمایشگاه مرجع مورد تایید جهان و who است و گیاهان دارویی که تاییدیه آن را دارند، برای صادرات نیز در بازارهای بین‌المللی حرفی برای گفتن خواهند داشت.»

در پایان نیز دکتر امیرحسین جمشیدی، مشاور ترویج و توسعه نوآوری‌های علمی در تولید و عرضه فرآورده‌های طبیعی و غذای نوزادان سازمان غذا و داروف در این نشست گفت: «همایش طلای سبز، نه همانند سمینارهای علمی است که خیلی تخصصی باشد و نه همانند جشنواره‌ها مخاطبان عام دارد، بلکه حد وسطی میان این دو است.»

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3