صنعت دارویی ایران به 100 درصد تولید نزدیک شده است

 

مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما و ششمین همایش طلای سبز عصر روز چهارشنبه 18 بهمن ماه درسالن همایش نمایشگاه بین‌المللی اصفهان برگزارشد.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما، در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی و قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید،مهندس علی یارمحمدیان مدیر شرکت‌ نمایشگاه‌های بین المللی اصفهان با تشکر از برگزار کنندگان و مسولین و فعالان داروسازی کشور از حضور دکتر احمد شیبانی،طاهره چنگیز،میر سید احمد محیط طباطبایی،محمود خدادوست،مهناز خانوی،دکتر صادقیان رییس انجمن داروسازان اصفهان و دیگر اساتید و مسئولین در این نمایشگاه قدردانی و عنوان کرد:امروز بسیار خوشحال هستیم که مدیریت نمایشگاه بین‌المللی اصفهان جدای از وظایف خودش در برگزاری نمایشگاه‌ها می تواند رسالت اجتماعی‌اش را در برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی ایفا کند.

یارمحمدیان با اشاره به این مطلب که هفته گذشته در محل نمایشگاه بین المللی اصفهان،نمایشگاه صنعت و کشاورزی برگزار شده اظهار امیدواری کرد توجه به صنایعی چون صنایع دارویی آغازگر باز شدن راه‌هایی برای بیشتر شدن صادرات غیر نفتی در کشور ‌شود.

یارمحمدیان صنعت داروسازی اصفهان را دارای جایگاه بسیار شایسته‌ای در صنعت دارویی کشور و رتبه‌ای بعد از تهران دانست.

وی همچنین از متراژ 1156 فضای مفید برای این نمایشگاه خبر داد و گفت:با توجه به کارکردهای نمایشگاه در ایجاد کسب و کار و روحیه تجاری تلاش کردیم با برگزاری نمایشگاهی با رویدادهای میان رشته ای، صنعت‌هایی چون،صنعت حساس دارو را به سمت توسعه و صادرات هدایت کنیم.

مدیر شرکت نمایشگاه‌های بین المللی اصفهان همچنین اظهار داشت: اگر صنعت دارویی کشور به درستی هدایت شود می تواند درامد ارزی بسیاری نصیب کشور کند و در رابطه با صادرات غیر نفتی بسیار تاثیر گذار باشد.

سخنران بعدی این همایش دکتر احمد شیبانی رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران هم با بیان این مطلب که امروز در اصفهان شاهد مراسم پرشکوهی در عرصه دارویی و فراورده های گیاهی هستیم، گفت: تقابل این نمایشگاه با ایام پر افتخار دهه فجر برای ما یاداور راه طولانی است که آمده ایم و دستاوردهایی که در این 39 سال نصیب صنعت داروسازی ایران شده است.

او وضعیت دارویی ایران را قبل از انقلاب غیر قابل مقایسه با زمان کنونی دانست و اظهار داشت: در پیش از انقلاب ما اصلا صنعت دارو نداشتیم،تولید محور نبودیم و صنعت دارویی ما تجارت محور بود.در حالیکه در حال حاضر نه تنها 96 درصد داروهایمان را تولید می کنیم که به حدی از تولید رسیدیم که می توانیم در عرصه صادرات حضور جدی داشته باشیم.

دکتر شیبانی از 250 کارخانه داروسازی در کشور خبر داد و آن را باعث افتخار جامعه پزشکی و دارویی و داروسازی ایران دانست.

دکتر طاهره چنگیز رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان، سخنران بعدی مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما و ششمین همایش طلای سبز با بیان این مطلب که این ایام یادوآور خاطرات سالهای قبل از سال 57 است اظهار داشت: ما وجود همه مشکلات و گرفتاری ها و نابسامانی ها را قبول داریم و امیدواریم به زودی همه آنها رفع شود اما باید بدانیم حکایت ما حکایت کسی است که می خواهد به قله برسد و در راه برای اش اتفاق هایی هم می افتد اما باید به پشت سر خود و راهی که آمده هم نگاهی داشته باشد.

او ساخت داروهای ایرانی را افتخار این سالهای صنعت دارویی کشور دانست و از کسانی که در داروخانه ها کار می کنند درخواست کرد قدر تولیدات داخلی را بدانند و آنها را به مشتریان معرفی کنند و تبلیغ گر داروهای خارجی نباشند.وی همچنین ابلاغ گر سلام دکتر اصغری بود که به دلیل مشکلی که برای‌شان پیش آمده بود، نتوانسته بودند در این رویداد که مورد توجه‌شان بوده، شرکت کنند.

دکترابوالفضل اصلانی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم با بیان اینکه تا پیش از انقلاب تنها 2 هزار داروساز داشتیم که امروز تعدادشان به 22 هزار داروساز عضو نظام پزشکی رسیده است گفت:در حال حاضر 22دانشکده داروسازی فعال داریم و کارخانه هایی که 97 درصد داروی کشور را تامین می کنند.

در ادامه مراسم دکتر محمود خدادوست مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ضمن تشکر از برگزارکنندگان نمایشگاه و همایش طلای سبز گفت:با برگزاری همزمان این دو رویداد،طب سنتی و فراورده های طبیعی در کنار کارخانه های داروهایی شیمیایی و فعالین این عرصه قرار گرفتند و موجب نزدیکی رابطه صنعت و دانشگاه شدند که این تلاقی مبارک و خجسته است.وی ادامه داد: ایران قابلیت پیشرفت و توسعه بسیاری را در بحث گیاهان دارویی دارد چرا که تنوع منحصر به فردی در زمینه اقلیم گیاهان دارویی داریم.

این مقام مسئول خواستار همکاری وزارتخانه ها و نهادهای مختلف در زمیته تولید فراورده های گیاهی شد و ادامه داد:باید در این عرصه به روزی برسیم که با تیکه بر دانش بومی از هر دو ظرفیت دارویی صنعتی و گیاهی استفاده کنیم و مردمان بتوانند آگاهانه و طبق اصول اخلاقی انتخاب کننده نوع روش درمانی خود باشند.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3