عنوان نشست: بررسی قوانین و مقررات موجود در فرآیند ثبت داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی و سنتی(طب ایرانی)

سخنران: دکتر مهشید حائری زاده/ معاون برنامه ریزی اداره کل فرآورده‌های طبیعی،سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز

مراحل صدور پروانه تهيه فراورده طب سنتي عبارتند از ثبت درخواست متقاضي که شامل: نامه درخواست و پرسشنامه تكميل شده است.مرحله بعد بررسي كارشناسي است که در صورت مثبت بودن جواب کارشناسان در فهرست فرآورده هاي طب سنتي رسمي ايران ثبت می‌شود.مراحل بعدی؛طرح در كميسيون قانوني ماده ۲۰، واريز تعرفه مصوب هيئت وزيران،،آماده سازي پروانه،ارجاع جهت امضا مديركل و شماره گذاري دفتر و پروانه است.

در صورت جدید بودن،مراحل کميته طب سنتي،طرح در كميسيون قانوني ماده ۲۰، واريز تعرفه مصوب هيئت وزيران،آماده سازي پروانه و ارجاع جهت امضا مديركل و شماره گذاري دفتراست.

درباره صدور پروانه در زمینه گیاهان دارویی اگر خود گیاه جدید نباشد اما فرآورده‌ای که از آن تولید شده؛جدید باشد و تا قبل از این عرضه نشده باشد؛ شرکت های دارویی باید نتیجه آزمایش های فارماکولوژی،سم شناسی حیوانی و بالینی را نیز به ما ارایه دهند.

ما هم بر این تلاش هستیم که این مراحل در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شوند و شرکت ها بتوانند گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و سنتی‌شان را به ثبت برسانند.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3