عنوان نشست: کاربرد طب ایرانی، فرآورده‌های طبیعی در پیشگیری، درمان و بازتوانی بیماری‌های مزمن

سخنران:دکتر فریبرز معطر/ استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

طب ایرانی، دانشی منشاء گرفته از دانسته‌های تجربیات بالینی داروپزشکان گذشته ایران است. این دانش به‌صورت مستند در کتاب دینی- اجتماعی اوستا و سایر آثار مکتوب به‌جا مانده از ایران باستان منعکس و سپس در آثار مکتوب دانشمندان بزرگ ایرانی بعد از اسلام مورد توجه قرارگرفته است.

پزشکان گذشته ایران با استفاده از منابع بکر گیاهی و طبیعی فلات بزرگ ایران، ابداع‌کننده نظریه بسیار معروف پزشکی کهن یعنی "اخلاط اربعه و طب اخلاطی" هستند. این نظریه از طریق ایران باستان به یونان منتقل و در آنجا موردتوجه قرارگرفته و بعدها به نام نظریه یونانی به کشورهای مغرب و مشرق زمین انتقال‌یافته است.

طب ایرانی به پیشگیری از بیماری‌ها توجه ویژه‌ای مبذول داشته و شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا به‌عنوان چهره شاخص پزشکی ایران، پیشگیری از بیماری‌ها را در کتاب اول قانون، در دو بخش به شرح زیر موردتوجه قرار می‌دهد:

  1. فن سوم کتاب اول در یک فصل و پنج تعلیم در پیشگیری از بیماری‌ها به ورزش و اهمیت آن در امر سلامتی پرداخته و ضمن شرح انواع ورزش‌ها و زمان شروع و پایان آن به شرح مسائل مهم زیر در امر پیشگیری می‌پردازد.
  2. مسائل مهم در امر پیشگیری از بیماری‌ها که شامل: 1.استفاده از ماساژ، 2.شستشو و گرمابه، 3.رژیم غذایی، 4. خواب‌وبیداری‌ها 5. تغییر حجم اندام‌ها است.

گرم نگه‌داشتن دست‌وپا، جلوگیری از رنگ‌باختگی و نوشیدن آب مناسب(باکیفیت) از مهمترین عوامل در پیشگیری از بیماری‌های مختلف است/

برخی از دستورات کلی برای بهداشت، بازپروری و توانمندسازی سالمندان هم به شرح زیر است:

استفاده از هر چیزی که گرم‌کننده و رطوبت دهنده است،خواب زیاد و بیشتر از جوانان و در بستر ماندن، نیاز به غذا و شستشو بیشتر از جوانان،سعی زیاد در ادرار بول،حفظ کیفیت دستگاه گوارش، مالش معتدل با اندودن تن به روغن‌های گیاهی، پیاده‌روی مرتب، مالیدن روغن به تن بعد از بیدار شدن تا نیروی حیانی را بیدار سازد و پیاده‌روی بعدازآن.

همچنین گیاهان مؤثر بر تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر؛کندر و زنجبیل معرفی‌شده‌اند و گیاهان مؤثر در درمان سرطان؛ بنفشه معطر، اکلیل الملک (شاه افسر یا یونجه زرد) است.

گیاهان مؤثر در پیشگیری و درمان بیماری‌های گوارشی هم؛ بابونه و زردچوبه و گیاهان مؤثر در پیشگیری و بیماری‌های قلب و عروق؛ سیر، بادرنجبویه (بادرنگبویه)،گیاهان مؤثر در درمان بیماری‌های اعصاب و روان؛ سنبل‌الطیب، علف چای و زعفران است.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3