استفاده از فرصت‌ها،ممانعت از افراطی‌گری‌ها

ششمین همایش طلای سبز، امسال مهمان اساتید،پزشکان، دانشجویان و علاقه‌مندانی بود که در سلسله نشست‌های در نظر گرفته شده شرکت می‌کردند تا در جریان آخرین تحقیقات،برنامه‌ریزی ها،سیاست‌ها و اطلاعات درباره فرآورده‌های گیاهی و دارویی و ...قرار بگیرند. نشست‌هایی که از اولین روز نمایشگاه ( 18 بهمن ماه) آغاز و تا آخرین روز و ساعت( 20 بهمن‌ماه) ادامه داشت و با استقبال روبرو می‌شد.افراد که هر کدام به نوعی با موضوعات دارویی، پزشکی و صنعت دارو در ارتباط بودند پس از این نشست ها به بحث و تبادل نظر با یکدیگر می‌پرداختند.گزیده‌ای از آنچه را در این سلسله نشست ها بیان شد،در ادامه می‌خوانید.

توسعه‌بخش طب ایرانی در دل سلامت جامعه باشیم

عنوان نشست: بررسی سیاست های دولت در توسعه طب ایرانی و اقدامات انجام شده
سخنران:دکتر محمود خدادوست/ مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و عضو شورای سیاست گذاری همایش طلای سبز

در سوره رعد می‌خوانیم"هر آنچه به مردم سود برساند، در روی زمین می‌ماند" و من این آیه را شاهدی برای سرگذشت طب ایرانی می دانم که با وجود فترت 150 ساله و تمامی تکفیر‌ها و انکار‌هایی که درباره‌اش انجام شد، باقی ماند و این طب در سال 1386 به عنوان رشته تخصصی(در دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران) معرفی شد.

برای ما باعث مباهات است که امروز در جایگاهی در زمینه داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی ایستاده‌ایم که می توانیم داروهای استاندارد و مورد قبول مردم خودمان و دیگر کشورها را تولید‌کنیم.

باوجوداینکه حمایت چندانی در این زمینه در دوره‌های پیشین وجود نداشته و برخی کشورها چون هند و چین بسیار به طب سنتی‌شان پرداخته‌اند و حتی دستورهای حکومتی در این زمینه داشته‌اند اما با عزم جزم ما درزمینه توسعه و پیشینه‌ای که این طب داشته و دانش طب ایرانی و ابوعلی سینایی که هنوز در دنیا مورد مراجعه است توانستیم کرسی یونسکو درزمینه طب تاریخ طب سنتی را به ریاست دکتر اکبر ولایتی به دست بیاوریم.

اما بااین‌وجود باید بیشتر از همیشه به این طب بپردازیم و در نظر داشته باشیم که باوجود اطلاعات و پتانسیل‌ها در این زمینه، پزشکی ما بیشتر از همیشه تجهیزات محور شده است تا جایی که بنا به آماری که وجود دارد جواب 90 درصد "ام آر آی"های انجام‌گرفته نرمال و نشانه این موضوع است که ما شرح‌حال درستی از بیمار نمی‌گیریم . این روش نه‌فقط غیرضروری است که به اقتصاد مردم و کشور هم آسیب می‌زند.

این موضوع در حالی است که کشور چین با پیش‌بینی اینکه نمی‌تواند جمعیت به آن بزرگی را با استفاده از داروهای شیمیایی درمان کند در حال حاضر 50 درصد از خدمات درمانی‌اش را از طریق طب سنتی انجام می‌دهد و مائو رهبر چین هوشمندانه در سال 1949 در قانون اساسی‌شان مصوب می‌کند که طب سنتی چین در کنار طب غربی به شکل هماهنگ کار کند.این نوع سیاست‌گذاری امروز به‌جایی منتهی شده که بیش از 3 هزار بیمارستان اختصاصی طب سنتی در چین مشغول به فعالیت است.
توجه به طب سنتی و ایرانی اما باید با ملاحظاتی همراه باشد چراکه این روزها بسیار شاهد افراطی‌گرایی افراد سودجو هم در این زمینه هستیم.کسانی که ادعا می‌کنند به‌واسطه این طب می‌توانند همه‌چیز را درمان می‌کند.این افراد خصوصاً با این نوع تبلیغات به مردم نزدیک می‌شوند که اگر از راه‌های پزشکی دیگر جواب نگرفته‌اید می‌توانید به ما مراجعه کنید و با این روش اگر نتوانند آن‌ها را درمان کنند برای ناتوانی خود این دلیل را دارند که بیماری‌ شما غیرقابل درمان بوده است. به‌واسطه همین تبلیغات بسیاری از مراجعین از جامعه پزشکی گریزان می‌شوند و درمان را نیمه‌کاره رها می‌کنند و جان خودشان و عزیزانشان را به خطر می‌اندازند.

حتی مواردی دیده‌شده که افرادی در لباس روحانیت برای مردم دارو تجویز می‌کنند و نه‌تنها نظام سلامت که دین مردم را به خطر می‌اندازند.این افراد برای تجویزهای خود روایت‌هایی را می‌آورند که حتی اگر درست هم باشد و سند داشته باشد باید با علم دلال ثابت شود و تناقضی با زمان و مکان امروز نداشته باشد.این موارد کم نیستند و جالب اینکه درباره بیماری‌هایی اظهارنظر می‌کنند که اصلاً در زمان پیامبر و ائمه نبوده و مثالش بیماری ام اس است و سراسر نشان عوام‌فریبی دارد.

در چنین فضایی اگر به خواست،نیاز و باور مردم به طب ایرانی پاسخ منطقی داده شود و دسترسی مردم به این زمینه از طب آسان شود،می‌توان از بزرگ‌نمایی‌ها و شیادی‌ها جلوگیری و بساط این افراد را با رویکرد و سیاست‌گذاری‌های درست وزارت بهداشت جمع کرد.

تصمیم‌گیری جدی در این زمینه منوط به شناخت قابلیت‌ها و ضعف‌های طب سنتی به‌صورت همزمان است. این کار می‌تواند به‌سرعت و درستی انجام بگیرد چراکه ما اسناد بالادستی خوبی داریم و درزمینهٔ توسعه از این لحاظ کمبودی نداریم اما باوجود این‌ها آنقدر که باید و شاید نتوانستم توسعه‌بخش طب ایرانی در دل سلامت جامعه باشیم.

ما در برنامه توسعه 5 و 6 احکام عالی در این زمینه داریم و سازمان غذا و دارو در یکی از این مواد مکلف شده، داروهای طب سنتی را در فهرست رسمی داروهای کشور قرار دهد و طب ایرانی را در نظام سلامت ادغام کند.

آموزش بهورزانی که آگاه به طب سنتی باشند یکی دیگر از برنامه‌های در دست اقدام است.

مشکل دیگری که در این زمینه داریم عدم شناخت پزشکان ما درباره داروها و فرآورده‌های گیاهی است در حالیکه اگر در اینباره آموزش ببیند،مطمئن هستم که بدون تعصب و با اتکا به انتخاب راه درست و بهتر درمان اگر لازم باشد به سمت طب ایرانی می‌آیند.

البته در همین راستا دو واحد درسی آشنایی با اصول و مبانی طب ایرانی برای پزشکان و رشته‌های بالینی اضافه شده‌است و در حوزه بهداشت در 9 دانشگاه پایلوت، آموزش طب ایرانی به بهورزان ارایه می‌‌شود که امید است بتوانیم برای سلامتی مردم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم اما در این راه به‌طور حتم همکاری دانشگاه را می‌خواهیم.

در نهایت باید این نگرش را داشته باشیم که یک‌شبه و یک‌روزه نمی‌شود توسعه پیدا کرد و باید در این مسیر منطقی حرکت کنیم،بسترسازی داشته باشیم و با تربیت نیروی متخصص جلوی آسیب‌ها را بگیریم.

کاهش بروکراسی زاید؛ توسعه اقتصاد طب سنتی و گیاهی

عنوان نشست: اقتصاد دانش‌بنیان در عرصه فرآورده‌های طبیعی
سخنران: دکتر ناصر محمدی / دکترای تخصصی بیماری‌های عفونی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص در توسعه کسب و کار و تجاری سازی فناوری

درباره هر دانشی می‌توانیم بگوییم زمانی ارزش پیدا می‌کند که به ثروت تبدیل شود و هیچ ثروتی هم وجود ندارد که بدون دانش معنا پیدا کند و به سرانجام برسد.در عرصه فرآورده‌های طبیعی هم می‌توان چنین دیدگاهی داشت.اما مسئله اصلی اینجاست که با خلاء جدی در دانشگاه ها روبرو هستیم و چون علمی که تولید می‌شود به مفاهیم تجاری تبدیل نمی‌شود، در حد نوشته و روی برگه باقی می‌ماند و ثروتی هم نمی‌تواند تولید کند.

در این زمینه حاکمیت مسئولیت دارد تا مسیر تبدیل دانش به ثروت را فراهم و زیرساخت‌هایش را ایجاد کند و در این امر، صادرات محوری را در راس کارهایش قرار دهد.

برای اینکه به اقتصاد دانش‌بنیانی در عرصه فرآورده‌های طبیعی دست پیدا کنیم، راهی نداریم جز اینکه به یک "نت وورک جامع" مجهز شویم و آشناسازی اساتید با راه‌های تبدیل علم به ثروت دیگر نکته‌ای است که باید به آن توجه کنیم چرا که خیلی از اساتید ما با این مقوله آشنایی ندارد و برای همین هم،فراورده‌هایی را تولید کرده‌اند که توانایی بازارسازی برای آنها را ندارند.

حرکت کردن از سمت دانش پیور(خالص) به موثر،تمرکز بر روی تولید محتوا به جای تولید دانش کاغذی،تغییر استراتژیک سیاست های فعلی دانشگاه‌ها از دیگر عوامل مهم در این زمینه است و نمی‌توان نقش حکومت را در این زمینه نادیده گرفت که با بسترسازی درست می‌تواند سرعت‌بخش همه این موارد اساسی باشد،در حالیکه گاهی شاهد این نگرش هستین که حکومت فکر می‌کند همه مسیر را افراد خودشان باید بروند.

مسئله بروکراسی مستهلک کننده از دیگر آسیب های جدی در اقتصاد دارویی است.به نحوی که اگر در کشورهای دیگر زمان ثبت(فرآورده و دارو) چیزی کمتر از 10 ساعت است، در کشور ما این زمان از 6 ماه شروع می‌شود.در بحث اقتصاد مقاوتی هم اگر به سمت نهادهای کوچک اقتصادی برویم و این ساختار در کشور شکل بگیرد، ایده ها به کارهای عملیاتی تبدیل می شوند.

در طب سنتی و گیاهی، سیاست‌های کلان و خوبی ترسیم شده‌اند اما مشکل اینجاست که بحث اقتصادی در آن دیده نشده است.به طور مثال افزایش صادرات گیاهان دارویی برای حضور در 10 کشور دنیا در سیاست ها دیده شده اما مسئله و دغدغه اصلی تحول درون کشوری است که ابتدا باید در این مورد رخ دهد تا بتوانیم به صادرات موفقی دست پیدا کنیم.حتی می‌توانم بگویم زیرساختی‌ترین تحول باید در ذهنمان به وجود بیاید تا بتوانیم در صحنه عملی فرآورده‌های گیاهی برنامه‌ریزی درست و اجرایی داشته باشیم.

ثبات در بازار و مقراراتی که صادر می‌شود هم اصل مهمی است که متاسفانه در بازار کنونی وجود نداشته و مواردی بوده اند که قانونی تایید اما عمر آن به 6 ماه هم نرسیده است که این موضوع باعث عدم برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذراری می شود.خام فروشی فرآورده‌های گیاهی، یکی دیگر از مسایل اصلی در حوزه اقتصاد این محصولات است در حالیکه با استاندارد سازی و بسته بندی می‌توان سود بسیار زیادی را خصوصا در خارج از مرزها بدست آورد.هرچه به سمت ماده خام برویم ارزش افزوده کم و هرچه به سمت پروسس برویم ارزش افزوده‌ای تا بیش از 20 درصد پیدا می‌کنیم.در نهایت اینکه با برنامه‌ریزی سازمان یافته و کاهش بروکراسی زاید می‌توانیم در زمینه گیاهان دارویی به نتیجه‌های خوبی برسیم.


تورم قیمت دارو متفاوت از تورم‌های عمومی است

عنوان نشست: ارزیابی‌های اقتصادی و تاثیر آن بر فراگیری استفاده از فرآورده‌های طبیعی
سخنران: دکتر مجید داوری / عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز

محدودیت منابع و جایگزین مصرف موجب می‌شود تا علم اقتصاد مطرح شود، چرا که علم اقتصاد در اصل به همین موضوع می‌پردازد که چگونه از منابع محدود استفاده کنیم و بیشترین منافع را داشته باشیم.به همین دلیل هر جا که این دو فاکتور(محدودیت منابع و جایگزین)حضور داشته‌باشند جایی برای ارزیابی اقتصادی هم باز می‌شود.

در زمینه فرآورده‌های دارویی و بهداشتی علاوه بر پزشکان و بیماران کسانی هستند که برای این حوزه تصمیم‌گیری می‌کنند.ماهیت بازارهای درمان به این شکل است که بیمار نیاز به درمان دارد، پزشک دارو تجویز می‌کند و سازمان بیمه گر هزینه را پرداخت می‌کند. ولی در حوزه‌های دیگر چون مواد غذایی و پوشاکی و... فرد خودش تصمیم می‌گیرد و بر اساس سلیقه و منابع خودش عمل می‌کند.

حالا این سوال‌ها مطرح می‌شود که تصمیم گیری مردم چگونه است؟ تصمیم گیری سیاست‌مداران چگونه است؟ و این دو چه ارتباطی با یکدیگر دارند تا راه برای تعامل باز شود و به اهداف خصوصی و عملی جامعه برسیم.

با اینکه همواره ما در حال مبادله هستیم اما همیشه هزینه‌ها پول پرداخت شده نیست، بلکه منافعی است که بدست می‌آوریم یا از دست می دهیم.منافعی که می‌توانستیم در جای دیگری سرمایه‌گذاری کنیم.

مسئله مهمی که در تمام جهان وجود دارد تغییر رفتار مردم با تغییر قیمت‌هاست به نوعی که وقتی در امریکا افزایش قیمت سوخت اتفاق افتاد،مردم به سراغ ماشین های کوچک‌تر رفتند و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاه کردند،از طرفی رشد فناوری باعث شد تا در حوزه دارو توسعه و پیشرفت زیادی داشته باشیم که باعث بهبود صنعت داروسازی و بالا رفتن انتظار جامعه از حوزه دارویی شد، در این زمان هزینه‌های درمانی هم رشدی دو تا سه برابر داشت.اما تورم در بخش دارویی، بهداشت و درمان معمولا بیشتر از تورم‌های بخش عمومی است که علت اصلی‌اش مطرح شدن داروهای جدیدی است که به واسطه فناوری جدید تولید می‌شوند.

در زمینه اقتصاد دارویی وقتی از ارزیابی اقتصادی حرف می‌زنیم به هیچ وجه دنبال ارزان‌تر بودن نیستیم بلکه هدفمان ارزیابی هزینه‌ها و اثر بخشی استارزیابی که موجب می شود قیمت طلا را برای طلا بپردازیم نه اینکه برای مسقیمت طلا را بپردازیم.

به واسطه همین اهداف تعیین شده ما به دنبالارزان خریدن و یا کم کردن قیمت‌های تمام شده نیستیم و هدف اصلی‌مان افزایش کارآمدی است.

گیاهان دارویی را فله‌ای صادر نکنیم

عنوان نشست: بررسی پتانسیل و نقش پیشگیرانه انواع فرآورده‌های طبیعی در حفظ سلامت جامعه

سخنران: دکتر مهران میراب‌زاده اردکانی/عضو هیئت علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش


در سال های اخیر، بیماری‌های غیر واگیر شیوع زیادی داشته اند و هزینه های زیادی را هم به بیمار و جامعه تحمیل و موجب نابرابری‌های اجتماعی شده اند.سرزان هم در ده سال آینده شیوع بیشتری پیدا می‌کند و بسیاری توانمندی شان را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند. این اتفاق ها در حالی رخ می‌دهد که هزینه داروهای جدید هم بیشتر می‌شود.

به همین دلیل،پیشگیری نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود که افزایش کیفیت زندگی بیمار و کاهش بار اقتصادی را با خود به‌همراه می‌آورد.

در حالیکه آمار سازمان جهانی از 38 میلیون مرگ غیر واگیر خبر می‌دهد که 36 میلیون از آن مرگ های زودرسی است که در کمتر از 70 سال رخ می‌دهد،بار بیماری‌های غیر واگیر هم از 40 درصد به 60 درصد افزایش داشته اند و ایران هم از این قائده مستثنی نبوده است.

به همین دلیل پیشگیری و کنترل بیماری باید جزء الیویت های کشور و سیستم درمانی باشد و مهم ترین و اساسی ترین موارد پیشگیری کاهش استعمال دخانیات ،الکل،کنترل دیابت و چاقی است.

اما نقش فرآورده های طبیعی در این زمینه چیست؟برای پاسخ به این سوال باید به طب سنتی مراجعه کنیم که حدود 1000 سال پیش تعریفی به عنوان "غذا-دارو" داشت، در حالیکه این تعریف سال‌ها بعد در سال 1989 توسط یک فرد کانادایی مطرح شد و مورد توجه بسیار قرار گرفت.

به طور مثال در طب سنتی ایرانی طبق تعریف غذا-دارو؛ " سیر" یک غذای،دارویی است که ارزش درمانی اش بسیار بیشتر از ارزش غذایی‌اش است.

بحث من، برگشت به سنت‌ها و گذشته نیست و باید از تکنولوژی روز در حوزه بهداشت و درمان استفاده کنیم اما این موضوع نباید موجب شود تا از دانشی که داشته‌ایم،مفید بوده و کاربرد داشته غافل شویم.

موضوع دیگری که امروز در دنیا مطرح می‌شود و ما سالیان قبل در طب ایرانی آن را مد نظر داشته تاثیر فرآورده‌های خوراکی بر پوست بوده است.به این شکل که همانند امروز به جای استفاده از داروهای پوستی از ابتدا و به شکل پیشگیرانه، داروهای گیاهی برای زیباسازی و جوانی و ...تجویز و مصرف می‌شده است.
با وجود چنین پیشینه و داشتن اقلیم گیاهی متونع اما سهم صادرات ما در این حوزه یک دهم درصد است،چرا که بیشتر این محصولا بسته بندی نشده‌اند،شناسنامه ندارد و فله ای صادر می‌شوند که نمونه بارزش رازیانه بود که اتفاقا بازار خوبی هم داشت.

گذشته از مسئله صادرات و سودی که یم توان در این زمینه بدست آورد،نگاهی به چرخش مالی عطاری‌ها نشان می‌دهد در سال‌های اخیر مردم تا چه حد گرایش به فرآورده های گیاهی پیدا کرده‌اند.

در نظر گرفتن تمام این موارد و اینکه کشور به سمت میانسالی و پیری می‌رود اهمیت پرداختن به پیشگیری و استفاده از این توانمندی‌ها را پر رنگ‌تر می‌کند.

همچنین نگاه به نقشه بیماری‌ها در شهرها می تواند ما را به سمت سیاست‌گذاری‌ها و اقدام‌های موثرتری ببرد چرا که شیوع بیماری‌ها در استان‌های مختلف متفاوت است و فرهنگ‌های متفاوت حاکم بر آن‌ها روش های متفاوتی را هم برای درنظر گرفتن راه‌های پیشگیری و درمانی‌ می‌طلبد.به شکلی که گزارش شده در یزد میانگین مصرف فست فود بیشتر از شهرهای دیگر است و یا ازدواج فامیلی در سیستان و بلوچستان هنوز بیشترین موارد را دارد و الگوی بیماری‌ها در شهرهای دیگر هم به گونه‌ای دیگر متفاوت است.

در چنین شرایطی که مردم گرایش اولشان استفاده از محصولات غذا و دارویی است، توجه به داروهای گیاهی،علاقمند کردن شرکت‌های غذایی قدرتمند برای ورود به حوزه غذا-داروها امری مهم ارزیابی می‌شود،اقدامی که در دنیا هم با آن روبرو هستیم و می بینیم شرکت های بزرگی چون کوکاکولا و سانوفی که هر کدام در حوزه های خودشان مهم هستند،با همدیگر همکاری و محصولات خوراکی حافظ سلامت تولید می‌کنند.

سیلی مارین اسلحه جدید مبارزه با سرطان

عنوان نشست: مروری بر آثار معجزه‌آسای سیلی‌مارین

سخنران: دکتر تقی قفقازی/ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

در مورد سیلی مارین و خواص آن بیش از 1000 مقاله در فضای علمی موجود است وبا اینکه برخی متخصصین خواص این دارو را رد کرده‌اند اما ارزش و اهمیت سیلی مارین هر روز بیشتر از قبل مشخص می‌شود.این دارو برای کبد و صفرا بسیار موثر است و در زمانی که آمار نشان می‌دهد ابتلا به هپاتیت سی و کبد چرب در حال افزایش است استفاده از آن به جای داروهای شیمیایی می‌تواند اثرات بسیار خوبی داشته باشد.،چرا که مصرف زیاد داروهای شیمیایی می تواند آثار منفی بر خود کبد در طول زمان وارد کند.

سیلی‌مارینماده اصلی و موثره گیاه خار مریم است که به طور خودرو رشد می کند و حدود 2 هزار سال است که شناخته شده است و اصلی‌ترین تاثیراتش بر روی کبد است و اعمال کبدی را تقویت می‌کند و روی بیمارانی که سیروز کبدی و کبد چرب دارند بسیار موثر است.

در آلمان کارهای زیادی روی این گیاه انجام گرفته است. گیاهی که تحقیقات نشان داده در محیط‌هایی که در معرض آلوده‌کننده‌های محیطی هستند،در صورت مصرف روزانه می تواند جلوی تاثیر سموم روی کبد را بگیرد.
خواص درمانی این گیاه بر روی سرطان ریه ، پروستات ،کبد و پستان و.. هم ررسی شده و در واقع اسلحه جدیدی برای مبارزه با سرطان است که عوارض گوارشی کمی هم دارد.

بضاعت داشتن کارخانه داروسازی در همه شهرها را داریم

عنوان نشست: توسعه تولید فرآورده‌های طبیعی بر اساس نیاز بازار

سخنران: دکتر ماندانا ناییلی / رییس اداره فرآورده‌های طبیعی سازمان غذا و دارو

محل ارجاع ما برای فرآورده‌های طبیعی تعریفی است که در قانون هم گنجانده شده است و می گوید:دارویی طبیعی است که در تهیه و ترکیب آن از اجزا و عصاره های گیاهی بیشتر استفاده شده باشد. از زمانی که من در سمت رییس اداره فرآورده‌های طبیعی سازمان غذا و دارو مشغول به فعالیت شده ام،توسعه و تولید فرآورده های طبیعی در الویت برای ما بوده‌اند.

فرآورده‌های طبیعی در اداره غذا و دارو طیف وسیعی را شامل می‌شوندو مسیرهای ورود داروهای طبیعی به فهرست داروهای طبیعی کشور کاملا مشخص شده است.امروز 201 شرکت تولیدی در زمینه فرآورده های طبیعی فعالیت می کنند که عدد بزرگی است.ولی این توضیح لازم است که ما شرکت‌هایی را که حتی یک محصول دارند در این آمار محاسبه کرده‌ایم.

بیشترین پراکندگی کارخانه های داروسازی در کشور در اطراف تهران است اما با توجه به سیاست گذاری‌های سازمان و اداره کل قصد داریم تا این مورد به سراسر کشور تعمیم داده شود، چرا که بضاعتش را داریم.اما موردی که باید همه ما به آن توجه کنیم فعالیت روی مواد اولیه است.موادی که به دلیل شرایط اقلیمی از آن برخوردار هستیم اما به اندازه پتانسیل موجود از آن استفاده نکرده‌ایم.

ثبت فرآورده های جدید، ملزم ارایه نتایج آزمایشگاهی است

عنوان نشست: بررسی قوانین و مقررات موجود در فرآیند ثبت داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی و سنتی(طب ایرانی)

سخنران: دکتر مهشید حائری زاده/ معاون برنامه ریزی اداره کل فرآورده‌های طبیعی،سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز

مراحل صدور پروانه تهيه فراورده طب سنتي عبارتند از ثبت درخواست متقاضي که شامل: نامه درخواست و پرسشنامه تكميل شده است.مرحله بعد بررسي كارشناسي است که در صورت مثبت بودن جواب کارشناسان در فهرست فرآورده هاي طب سنتي رسمي ايران ثبت می‌شود.مراحل بعدی؛طرح در كميسيون قانوني ماده ۲۰، واريز تعرفه مصوب هيئت وزيران،،آماده سازي پروانه،ارجاع جهت امضا مديركل و شماره گذاري دفتر و پروانه است.

در صورت جدید بودن،مراحل کميته طب سنتي،طرح در كميسيون قانوني ماده ۲۰، واريز تعرفه مصوب هيئت وزيران،آماده سازي پروانه و ارجاع جهت امضا مديركل و شماره گذاري دفتراست.

درباره صدور پروانه در زمینه گیاهان دارویی اگر خود گیاه جدید نباشد اما فرآورده‌ای که از آن تولید شده؛جدید باشد و تا قبل از این عرضه نشده باشد؛ شرکت های دارویی باید نتیجه آزمایش های فارماکولوژی،سم شناسی حیوانی و بالینی را نیز به ما ارایه دهند.

ما هم بر این تلاش هستیم که این مراحل در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شوند و شرکت ها بتوانند گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و سنتی‌شان را به ثبت برسانند.

افراد سودجو در کمین طب سنتی هستند

عنوان نشست: اخلاق پزشکی؛ تجویز و مصرف منطقی فرآورده‌های طبیعی و داروهای گیاهی

سخنران: دکتر غلامحسین صادقیان/ رییس انجمن داروسازان استان اصفهان

امروزه با نفوذ طب ایرانی در باورهای مردم؛ آموزش، فرهنگ‌سازی و تربیت نیروهای متخصص برای این حوزه بسیار پراهمیت‌تر از قبل شده است. اما متاسفانه شاهد هستیم که فرهنگ‌سازی در این حوزه بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر متخصصان طب سنتی در کشور کمتر از 10 نفر هستند و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آنگونه که باید در این حوزه ورود نکرده‌است. دانشجویان و پزشکان عمومی در دوره‌های تخصصی آموزش خود در دانشگاه، واحدهای درسی کمی را که مرتبط با طب ایرانی و کاربرد آن باشند، می‌گذرانند.

این در حالی است که جامعه ما با این مشکل درگیر است که برخی افراد سود جو به حیطه طب اسلامی و ایرانی وارد شده اند. این افراد با بهره‌گیری از سطح پایین آگاهی و دانش مردم، ضمن القاء نظرات غیرعلمی، روش‌هایی را برای درمان بیماران تجویز می‌کنند که نه با طب اسلامی و نه با طب ایرانی همخوانی ندارد و بیگانه است.

طب ایرانی به پیشگیری از بیماری‌ها توجه ویژه‌ داشته

عنوان نشست: کاربرد طب ایرانی، فرآورده‌های طبیعی در پیشگیری، درمان و بازتوانی بیماری‌های مزمن

سخنران:دکتر فریبرز معطر/ استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

طب ایرانی، دانشی منشاء گرفته از دانسته‌های تجربیات بالینی داروپزشکان گذشته ایران است. این دانش به‌صورت مستند در کتاب دینی- اجتماعی اوستا و سایر آثار مکتوب به‌جا مانده از ایران باستان منعکس و سپس در آثار مکتوب دانشمندان بزرگ ایرانی بعد از اسلام مورد توجه قرارگرفته است.

پزشکان گذشته ایران با استفاده از منابع بکر گیاهی و طبیعی فلات بزرگ ایران، ابداع‌کننده نظریه بسیار معروف پزشکی کهن یعنی "اخلاط اربعه و طب اخلاطی" هستند. این نظریه از طریق ایران باستان به یونان منتقل و در آنجا موردتوجه قرارگرفته و بعدها به نام نظریه یونانی به کشورهای مغرب و مشرق زمین انتقال‌یافته است.

طب ایرانی به پیشگیری از بیماری‌ها توجه ویژه‌ای مبذول داشته و شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا به‌عنوان چهره شاخص پزشکی ایران، پیشگیری از بیماری‌ها را در کتاب اول قانون، در دو بخش به شرح زیر موردتوجه قرار می‌دهد:

  1. فن سوم کتاب اول در یک فصل و پنج تعلیم در پیشگیری از بیماری‌ها به ورزش و اهمیت آن در امر سلامتی پرداخته و ضمن شرح انواع ورزش‌ها و زمان شروع و پایان آن به شرح مسائل مهم زیر در امر پیشگیری می‌پردازد.
  2. مسائل مهم در امر پیشگیری از بیماری‌ها که شامل: 1.استفاده از ماساژ، 2.شستشو و گرمابه، 3.رژیم غذایی، 4. خواب‌وبیداری‌ها 5. تغییر حجم اندام‌ها است.

گرم نگه‌داشتن دست‌وپا، جلوگیری از رنگ‌باختگی و نوشیدن آب مناسب(باکیفیت) از مهمترین عوامل در پیشگیری از بیماری‌های مختلف است/

برخی از دستورات کلی برای بهداشت، بازپروری و توانمندسازی سالمندان هم به شرح زیر است:

استفاده از هر چیزی که گرم‌کننده و رطوبت دهنده است،خواب زیاد و بیشتر از جوانان و در بستر ماندن، نیاز به غذا و شستشو بیشتر از جوانان،سعی زیاد در ادرار بول،حفظ کیفیت دستگاه گوارش، مالش معتدل با اندودن تن به روغن‌های گیاهی، پیاده‌روی مرتب، مالیدن روغن به تن بعد از بیدار شدن تا نیروی حیانی را بیدار سازد و پیاده‌روی بعدازآن.

همچنین گیاهان مؤثر بر تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر؛کندر و زنجبیل معرفی‌شده‌اند و گیاهان مؤثر در درمان سرطان؛ بنفشه معطر، اکلیل الملک (شاه افسر یا یونجه زرد) است.

گیاهان مؤثر در پیشگیری و درمان بیماری‌های گوارشی هم؛ بابونه و زردچوبه و گیاهان مؤثر در پیشگیری و بیماری‌های قلب و عروق؛ سیر، بادرنجبویه (بادرنگبویه)،گیاهان مؤثر در درمان بیماری‌های اعصاب و روان؛ سنبل‌الطیب، علف چای و زعفران است.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3