دکتر اسحاق اسمعیلی سرپرست گروه تدوین ضوابط و مقررات و نظارت بر تولید ، توزیع و صادرات اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو) است. با او در رابطه با هشتمین همایش طلای سبز به گفتگو پرداختیم. دکتر اسمعیلی معتقد است که همایش طلای سبز گذرگاهی برای حضور  تولیدکنندگان حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی است.

به گزارش دبیرخانه همایش طلای سبز، دکتر اسمعیلی گفت: جای همایش طلای  سبز در کشور خالی بوده است. به دلیل ظرفیت هایی که در منطقه وجود دارد، این همایش فرصت مناسبی برای توسعه گیاهان دارویی و فراورده‌های طبیعی است.  وی افزود: ایران در این حوزه مظلوم واقع‌شده است؛ چراکه در بازار دنیا، فرآورده‌های گیاهی مستقل هستند و جایگاه بسیار ارزشمندی دارند. خوشبختانه در حال حاضر به این مسئله خوب می‌پردازند و هنوز هم جا برای پیشرفت داریم؛ چراکه در کشورهای خارجی از علم ما استفاده می‌کنند. چه‌بهتر  که خودمان از وضع موجود، علم موجود و تجربه‌های کشورهای دیگر استفاده کنیم.

دکتر اسمعیلی بیان کرد: برگزاری نشست‌ها، همایش ها و سمینارهای تخصصی مانند یک چهارراه فرهنگی و علمی هستند. همایش ها فضایی را مهیا می کنند تا نمایندگان صنعت، دانشگاه، مصرف‌کننده ها و کارگزاران این حوزه، همدیگر را ملاقات کنند و از این طریق بتوانند با ارتباطات مفید، چالش های این حوزه را شناسایی کنند و راهکارهای عملی ارائه دهند.

وی در خصوص مقررات نظارت بر تولید، توزیع و صادرات فرآورده‌های طبیعی و سنتی گفت: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که نمی‌توانیم ادعا کنیم هیچ مشکلاتی در حوزه قوانین نداریم و از قضا برای جا افتادن همین قوانین، تلاش‌های زیادی صورت گرفته است. به نظر من با پیشرفت کشور، بازنگری قوانین نیز در دستور کار قرار می گیرد.  

دکتر اسمعیلی با اشاره به نقش ارزشمند تولیدکنندگان در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی، بیان کرد: یکی از راهکارهای ممکن در این زمینه، ایجاد فرصت بیشتر برای تولیدکننده‌ها است. باید تلاش شود فعالیت تولیدکننده‌ها را در بین علاقه‌مندان و حوزه‌های علمی توسعه دهند تا بتوانند در این فضا، بیشتر خدمت‌رسانی کنند.

وی به علاقه مردم به فرآورده های طبیعی اشاره کرد و گفت: مردم به فرآورده‌های طبیعی بیش‌تر از داروهای شیمیایی، اعتماد دارند. برای همین در این حوزه به پشتبانی علمی نیاز داریم. فکر می کنم با تلاش بیشتر به موفقیت چشمگیری دست خواهیم یافت.  دکتر اسمعیلی افزود: سیاست‌گذاران هم باید ما را در این حوزه همراهی کنند. مسئولان بالادستی باید در همایش‌ها شرکت کنند و حمایت خود را در جهت قوام و پیشرفت کار اعلام کنند.

هشتمین همایش طلای سبز 19 تا 21 تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3